Dodano: 2017-05-25, Dni Krzyżowe w naszej parafii

Dni Krzyżowe obchodzone są w poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne - Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych.
Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek - „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę - „za głodujących”.
W naszej parafii w poniedziałek ks. Proboszcz odprawił Dni Krzyżowe w Betkowie, we wtorek w Nowych Oborzyskach, a w środę w Jasieniu. W każdej z tych miejscowości oprócz modlitwy jest to także okazja do spotkania mieszkańców przy pysznym poczęstunku.

Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska Parafia Stare Oborzyska